Home » , » Güneşlenme Süresi Nedir?

Güneşlenme Süresi Nedir?

Güneşlenme Süresi


Güneşlenme Süresi Nedir? Güneşlenme Süresi Hakkında Bilgi

Bir bölgedeki güneşin gökyüzünde görünebildiği süreye güneşlenme süresi denir. Güneşlenme süresinin uzun olması, o bölgede güneşten alınan enerjinin artmasına ve ısınmaya yol açar. Yeryüzünde güneşlenme süresinin yıl boyunca en fazla olduğu yerler dönenceler çevresidir. Kutup bölgelerinde yaz mevsiminde güneşlenme süresi uzundur, fakat sıcaklık düşüktür. Bu durumun temel sebebi güneş ışınlarının eğik açılarla gelmesidir.

Güneşlenme Süresini Etkileyen Faktörler

Bulutluluk: Gökyüzünün bulutlarla kaplı olma oranına bulutluluk denir. Bulutluluğun fazla olması güneş ışınlarının yere ulaşmasını engellediğinden ısınmayı azaltır. Ekvator çevresinde, bulutluluk ve nemliliğin fazla olması aşırı ısınmayı engellemektedir.
Güneşlenme süresi
Güneşlenme Süresi

Bakı: Güneşlenme bakı etkisine bağlı olarak güneşe dönük yamaçlarda fazla diğer yamaçlarda ise azdır. Kuzey Yarımkürede dönencelerin dışında yer alan dağların yıl boyunca güney yamaçları, Güney Yarımkürede dönencelerin dışında yer alan dağların yıl boyunca kuzey yamaçları bakı etkisiyle daha sıcaktır.

Gündüz Süresi: Gündüz süresinin fazla olduğu yaz aylarında güneşlenme süresi de fazladır. örneğin, Türkiye'de yaz mevsiminde gündüz süresinin uzun olması güneş ışınlarının büyük açılarla gelmesi ısınmayı artırır.


1 comments:

  1. Türkiye'de güneşlenme sürelerinin farklı olmasının sebepleri nelerdir Bir yorum yaparmısınız.

    YanıtlaSil