Coğrafyanın İlkeleri

Coğrafyanın İlkeleri Nelerdir?

Coğrafyanın ilkeleri , coğrafyanın ilkeleri nelerdir?, coğrafya ilkeleri, coğrafyanın temel ilkeleri

Dağılım (Dağılış) ilkesi

Coğrafya biliminin en başta gelen ilkesidir. Dağılış ilkesi coğrafyayı diğer bilim dallarından ayırır. Coğrafya bir olayın sadece neden sonuç ilişkilerini araştırmaz olayların yayılış sahası sınırlarını da gösterir. Dağılımın belirlenmesi dağılım haritaları üzerinde olur. Coğrafyanın vazgeçilmez araçlarından olan haritanın ortaya çıkmasında dağılış ilkesinin etkisi vardır.

Dağılım ilkesi coğrafyanın konusunun belirlenmesi için önemlidir. Dağılımı yapılabilen her türlü olgu veya olay coğrafyanın inceleme ve araştırma konusu içindedir. Nüfusun, iklim tiplerinin, bitki örtülerinin, sıcaklığın, dağılışları gibi örnekler verilebilir.

Coğrafyanın İlkeleri


Bağlantı ilkesi

Coğrafya biliminin incelediği olaylar nedenleri ve sonuçları bakımından karmaşık olaylardır. Bu nedenle coğrafi olaylar incelenirken, aralarındaki bağlantılar göz önünde bulundurulur. Güneş ışınlarının kutuplara gidildikçe küçülmesi, kutuplara gidildikçe sıcaklığın azalmasına, bu da kutup bölgelerinde don ve kar olayının daha fazla olmasına sebep olmuştur..

Nedensellik ilkesi

Coğrafya bilimi bazı bilimlerde olduğu gibi olayların neden ve sonuçları üzerinde durur. Bu nedenle coğrafi bir olayın anlatımında öncelikle şu soruların cevaplarının bulunması gerekir:

 • Olay neden böyle olmuştur?
 • Olay ne zaman böyle olmuştur?
 • Ne gibi çözüm önerileri vardır?
 • Bu olayın sonucunda neler ortaya çıkmıştır?
 • Sorunlar karşısında çözüm önerileri neler olabilir?
 • Olayı oluşturan etmenler hangileridir?Fiziki coğrafya ders notlarına da bakmanızı öneririz.7 comments:

 1. Tebrik ederim bu bilgileri icin ben bu sene geldim amerika türkçe yaşamak burda türküm aslinda

  YanıtlaSil
 2. Çok iyi anlatım. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. Güzel biraz daha kısa olsa iyidi

  YanıtlaSil