Home » » Bitkilerin Besin Elementleri Gereksinimi

Bitkilerin Besin Elementleri Gereksinimi

Bitkilerin Element Gereksinimleri


Küçücük bir tohumdan büyük bir bitkinin gelişimini incelemişsinizdir. Peki oluşan kütlenin tamamı nereden gelmektedir? Yıllardan beri bilim adamları bu konuda araştırmalar yapmaktadırlar. Aristo bitki büyümesi için gerekli maddelerin sadece topraktan sağlandığını düşünmüştür. Daha sonraları, 17. yüzyılda Van Helmont bu varsayımı sınayan bir deney yapmıştır, içinde 90.9 kg. toprak bulunan bir saksıya bir söğüt fidanı eken Helmont, beş yıl sonra söğüt fidanının 76.8 kg. ağırlığında bir ağaca dönüştüğünü gözlemiştir. Ancak bu süre içinde saksıdan yalnızca 0.06 kg.Iık toprak eksilmiştir. Bu durumu gören Helmont, bitkilerin topraktan değil düzenli olarak verilen sudan aldıklarıyla büyüdüğü sonucuna ulaşmıştır. Yaklaşık bir asır sonra ise Stephan Hales isimli bir bilim adamı bitkilerin büyük ölçüde havadan beslendiğini ileri sürmüştür.

Bitki Elementleri Nelerdir

Yukarıda gördüğümüz gibi, bitki beslenmesiyle ilgili ilk düşünceler yanlıştı. Mineral maddeler topraktan alınan ve fotosentez için çok gerekil maddelerdir. Ancak bitkinin toplam kütlesine çok küçük bir katkı yapar. Su da bitki için çok önemlidir. Hatta otsu bir bitkinin %80-85 i sudur. Ancak bitkiye giren suyun yalnızca küçük bir kısmı organik moleküllere atom sağlar, bitki tarafından emilen suyun %90 dan fazlası terlemeyle kaybedilir.


1 comments:

  1. Rocket Car Race Chassis and Wheels – Thrust, mass, and acceleration may be explained by stepping via the essential rocket principles. This is a non explosive principles demonstration and is environmentally pleasant. Students can learn about science and re-purpose these old soda bottles! This video calledBuild Your Own Rocket Cardemonstrates means to|tips on how to} make a homemade bottle rocket automobile and the way to|tips on how to} charge and launch it…watch it go! Another great resource is NASA which offers this entire lesson guide for Pre-K-2 which focuses on activities about the International Space Station and Home Neck Massagers the position of rockets. 3D printing file repositories are full of designs for bracelets, necklaces, and rings — including engagement rings.

    YanıtlaSil